Do jakich wyzwań i problemów stosować design thinking?

Design thinking mimo swojej popularności nie jest receptą na każdy problem świata. Jest wiele metod skuteczniejszych w swoich obszarach zastosowań niż design thinking. Istnieją obszary, w których zastosowanie design thinking byłoby wymyślaniem koła na nowo. W swojej pracy kierowałem się również interesem klienta i często zastanawiałem się czy na wyzwania o których mówi są już sprawdzone narzędzia do dostępne na rynku gotowe do zaimplementowania. Klasyczne metody rozwiązywania problemów też mają swoje zastosowanie i mogą być przydatne w wielu przypadkach. Natomiast design thinking jest specyficzną metodą, która najwięcej korzyści przynosi, gdy zajmujemy się również specyficznymi wyzwaniami.

Zanim zdecydujemy się wybrać design thinking jako metodę pracy powinniśmy zadać sobie kilka pytań.

Czy problem/wyzwanie dotyczy ludzi?

Design thinking jest metodą skoncentrowaną na człowieku i pozwala tworzyć rozwiązania, z których bezpośrednio będzie korzystał człowiek. Design thinking ma zastosowanie tam, gdzie końcowy odbiorca wchodzi w interakcję z produktem, usługą lub innym rozwiązaniem. Co np. z lekami albo silnikami samochodowymi? Racja, z tych rzeczy również korzystamy. Jeżeli chodzi o leki, design thinking można wykorzystać, np. do stworzenia kampanii marketingowej, opakowania leku lub wypracowaniu wartości dodanej w innej, „nie chemicznej’ postaci (aplikacja pomagająca w regularnym braniu leku). Do tworzenia leków wykorzystujemy metodę naukową, wiedzę z chemii i biologii. Co do silników, jako kierowcy lub pasażerowie korzystamy z niego niebezpośrednio, np. za pomocą pedału gazu. W takim obszarze wyzwanie możemy sformułować: jak możemy zaprojektować komfortową przestrzeń na nogi kierowcy?

Design thinking ma zastosowanie tam gdzie problem/wyzwanie dotyczy ludzi.

Czy dobrze znamy problem i rozumiemy jego przyczynę?

Design thinking ma zastosowanie tam, gdzie problem nie jest do końca sprecyzowany i zrozumiały. Możemy widzieć jego skutki, ale zupełnie nie wiedzieć czemu tak się dzieje. Ponadto, design thinking można zastosować tam, gdzie klasyczne metody i narzędzia zawiodły i prawdziwe źródło niepowodzeń jest głębsze. Dzięki empatii jesteśmy w stanie dotrzeć do głębokich, często ukrytych prawdziwych przyczyn problemów

Design thinking ma zastosowanie tam, gdzie nie do końca wiadomo, gdzie tkwi przyczyna problemu lub nie jest on dobrze zbadany.

Czy mamy wystarczającą wiedzę, gotowe źródła informacji, z których możemy wyciągnąć wnioski?

Design thinking ma zastosowanie tam, gdzie poziom wiedzy o użytkownikach, danej grupie odbiorców lub problemie są niewielkie. Empatia pozwala nam zagłębić się w daną kwestię i dostarczyć niezbędnego materiału, który można analizować i, z którego można wyciągać wartościowe wnioski. Weźmy na przykład bardzo wąską i prawdopodobnie trudno dostępną grupę zawodową jaką są piloci samolotów liniowych. Możemy znaleźć w internecie ogólnikowe wywiady, artykuły, ale może to być niewystarczające, żeby dowiedzieć się jak rzeczywiście spędzają swój czas wolny, jakie mają zwyczaje i jak znajdują czas na odpoczynek żyjąc w ciągłej podróży. Dopiero głęboki wywiad i spędzenie na przykład jednego dnia z pilotem dostarczy nam wartościowych obserwacji, insightów odnoszące się do konkretnych czynności wykonywanych w ciągu dnia.

Design thinking ma zastosowanie tam, gdzie nie dysponujemy wystarczającą wiedzą, którą można analizować i, z której można wyciągać wartościowe wnioski.

Czy jest dostępne gotowe do wdrożenia rozwiązanie lub czy istniejące rozwiązania rozwiązują problem w pełni?

Zapewne firma, która potrzebuje systemu do zarządzania relacjami z klientami może darować sobie czas, wysiłek i pieniądze na wykorzystanie design thinking i od razu skorzystać z wielu dostępnych narzędzi na rynku. Ale jeżeli wdrożony system CRM nie przynosi oczekiwanych rezultatów i nie wiadomo dlaczego tak się dzieje można zacząć zastanawiać się na wykorzystaniem metody. Design thinking nie stworzono po to, by wymyślać koło na nowo. Design thinking zajmuje się problemami, na które nie ma skutecznego rozwiązania  lub gdzie istniejące nie do końca spełniają swoją rolę.

Design thinking ma zastosowanie tam, gdzie nie ma jednego, gotowego, słusznego rozwiązania danego problemu.

Podsumowując, design thinking ma zastosowanie kiedy:

  • problem/wyzwanie dotyczy ludzi,
  • nie znamy dobrze problemu i/lub nie rozumiemy jego przyczyny,
  • nie mamy wystarczającej wiedzy i informacji, z których możemy wyciągnąć wnioski,
  • na problem/wyzwanie nie ma jednego, gotowego, słusznego rozwiązania.

Przykładowe wyzwania

Poniżej znajdziesz kilka przykładów problemów/wyzwań, z którymi możesz mierzyć się w swojej pracy i gdzie z całą pewnością możesz zastosować design thinking.

Przykładowe wyzwania do pracy metodą design thinking:

  • podniesienie wskaźnika satysfakcji klientów,
  • podniesieniem lojalności klientów,
  • stworzeniem nowego produktu lub usługi dla wybranej grupy,
  • zwiększenie motywacji pracowników,
  • stworzeniem nowej kultury organizacyjnej,
  • usprawnienie procesu obsługi reklamacji,
  • budowanie przewagi konkurencyjnej w oparciu o doświadczenia klientów,
  • tworzenie koncepcji kampanii marketingowych,
  • tworzenie intuicyjnych usług publicznych,
  • rozwiązywanie problemów społecznych, np. zadłużenie najemców mieszkań socjalnych,
  • tworzenie skutecznych kampanii społecznych,
  • tworzenie unikalnych doświadczeń uczestników szkoleń i konferencji,
  • projektowanie biura firmy,
  • projektowanie programów motywacyjnych,
  • poszukiwanie nowych segmentów klientów dla istniejącego produktu,
  • podniesienie komfortu podróżnych w samolotach pasażerskich,

i wiele innych.

Podsumowanie

Design thinking jest bardzo uniwersalną metodą. Jeżeli masz wątpliwości, czy design thinking jest odpowiednią metodą dla twojego problemu/wyzwania lub obszaru działania, pisz do mnie śmiało.

Napisz komentarz