Czytałeś/aś wpis o mitach nt. design thinking? Wspominałem tam o tym, że niektóre osoby utożsamiają design thinking tylko z warsztatami. Wcale się nie dziwię. Rynek przepełniony jest kilkugodzinnymi lub kilkudniowymi otwartymi warsztatami lub szkoleniami, które owszem wyposażają w wiedzę na temat design thinking, ale bardzo mało uwagi poświęcają pracy projektowej i różnicom pomiędzy tym, co wydarza się na otwartych warsztatach, a w prawdziwym projekcie.
Czym jest projekt design thinking?
Zgodnie z definicją projekt jest to zbiór aktywności, które są ze sobą powiązane w złożony sposób. Zmierzają one do osiągnięcia celu, często poprzez wytworzenie unikatowego produktu, usługi bądź rezultatu oraz posiadają zaplanowany z góry początek i koniec. Projekt design thinking to po prostu projekt, w którym pracuje się metodą design. Warsztat też może być projektem, ale ze względu na swoją ograniczoną formę pracy i czas trwania nie pozwala na przejście pełnego procesu design thinking od badań użytkowników, po wdrożenie rozwiązań.
Oczywiście można się ze mną kłócić, bo przypuszczam, że istnieją przypadki lub problemy, w których 4 godzinny warsztat wystarczy na wygenerowanie skutecznego rozwiązania. Natomiast, spotykam się z przekonaniem niektórych klientów, że za pomocą jednodniowego warsztatu zespół zdoła rozwiązać skomplikowany problem. Trzeba mierzyć siły na zamiary 🙂
W design thinking warsztaty są jedną z form pracy, obok pracy w pojedynkę, w parze, przy komputerze lub na spotkaniach z respondentami. Projekt obejmuje więcej różnorodnych aktywności i ma znacznie dłuższy czas trwania. Wtedy praca moderatora sprowadza się nie tylko do prowadzenia warsztatów lub spotkań zespołu, ale również na pracy jako projekt manager. Dlatego moderator design thinking, który prowadzi projekt powinien wykazać się również kompetencjami związanymi z zarządzaniem projektami.
Różnice miedzy warsztatem a projektem design thinking można ująć na przykład w ten sposób, że warsztat ma scenariusz, a projekt ma plan.
Poniżej prezentuję przykładowy plan projektu opracowany na podstawie planszy Project Canvas oraz scenariusz warsztatu.
Jak widać na powyższych rysunkach projekt zawiera elementy, które trudno byłoby wykonać na sali warsztatowej. Z drugiej strony, warsztaty są niezbędnym i nieodłącznym elementem każdego projektu design thinking. Dzięki nim możemy korzystać z interdyscyplinarności zespołu, generować lepsze pomysły i szybciej podejmować decyzje. Za pomocą pracy warsztatowej można również przeprowadzać badania organizując warsztaty badawcze. Nic nie stoi na przeszkodzie, o ile taki sposób ma swoje uzasadnienie.
Podsumowanie
Warsztaty są elementem projektu, jedną z form pracy zespołu i można je wykorzystać na każdym etapie procesu design thinking jeżeli ma to sens. Podczas warsztatów można przejść przez każdy etap metody, natomiast takie warsztaty mają bardziej charakter edukacyjny, niż mają szansę być metodą na rozwiązanie skomplikowanego problemu.