Mateusz Kaliszewski
Jestem ekspertem Design Thinking z ponad 12-letnim doświadczeniem. Uczę pasjonatów tej metody prowadzić własne warsztaty i procesy, celem tworzenia realnych innowacji. Pomagam firmom wdrażać procesy oparte o Design Thinking. W Allegro współtworzyłem i wdrożyłem proces zarządzania nowymi produktami, integrując elementy Design Thinking, Lean Startup i Business Case. Stworzyłem Innovation Hub – zespół Allegro odpowiedzialny za realizację programów proinnowacyjnych skierowanych do pracowników Allegro. Zaowocowały one kilkoma wdrożeniami i POC. Zaprojektowałem oraz wykładałem przedmiot „Design Thinking & UX Research” na Uniwersytecie Warszawskim. Opiekuję się zespołami startupowymi w ramach różnorodnych programów inkubacyjnych organizowanych m.in. przez Szkołę Pionierów Innowacji PFR, Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej, Huge Thing. Rozwijam swój startup SeamlessVid. Współpracuję ze startupami, MŚP i korporacjami, dzieląc się wiedzą i dobrymi praktykami generowania innowacji. Moim priorytetem i misją jest dostarczanie realnej wartości poprzez Design Thinking.
Sukcesy
Zadowoleni klienci
Addictions.ai (Digital Medical), Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. w Mielcu, Alior Bank, Allegro, Allegro eBilet, Allegro Pay, AmeriGas, ARC Rynek i Opinia, Best Warsaw, Bitcoin.pl, BlaBlaCar, Bosch, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej, Citi Handlowy, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa, Compensa, Databout, EGIS POLSKA, Fundacja Fundusz Współpracy, Fundacja Share the Care, Gemini Holding, Grupa Azoty, Grupa Eurocash, Huge Tech, IAG GBS, Innogy, Investin, Miasto Konin, Nestle Waters, Orange, PARP, PKO Ubezpieczenia, PKP Energetyka, Politechnika Warszawska, Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Parki Narodowe, Prudential, Regenersis, RWE, Samsung, SGH, Skandia, Smart Factor, Startup Academy, Techland, Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Warszawski, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Warta
Usatysfakcjonowani uczestnicy szkoleń i warsztatów
Super, super, super. Mateusz strasznie mi zaimponował swoją wiedzą, jestem pod wrażeniem. Wszystko czego oczekiwałem od warsztatów się zdarzyło. Idealny balans pomiędzy teorią a praktyką.
Bardzo nie chciało mi się brać udziału w tych zajęciach, włączyłam od niechcenia, ale zostałam od samego początku do samego końca w ogóle się nie nudząc. Świetne ćwiczenia, trafne przykłady, brak marketingowej gadki i lania wody. Konkretna, fajnie podana wiedza i narzędzia do własnego rozwoju, do których będę wracać. Inspirujący, sympatyczny, kompetentny i pomocny prowadzący. Dzięki!
W moim odczuciu trener prawie idealny – lubiący to co robi i potrafiący przekazać swoją wiedzę w sposób interesujący; przyjazny, cierpliwy, reagujący na potrzeby uczestników szkolenia, ale zarazem wymagający.
Mateusz ma duże doświadczenie i wiedzę z obszaru design thinking i to się czuje. W ten sposób daje poczucie bezpieczeństwa w poznawaniu nowych zagadnień 🙂
Opinie o moim kursie online Akademia Moderatora Design Thinking
Jeszcze nie tak dawno myślano, że kreatywność to magia. Potem zmieniło się podejście i zaczęto uważać, iż jest to zdolność wyjątkowych jednostek. Dzisiaj wiele firm już wie, że wykorzystanie potencjału kreatywnego członków organizacji jest kluczowe, by stworzyć innowacyjne produkty i usługi. Mając tę świadomość, poszukiwałem szkolenia, które pozwoli uzupełnić mi mój własny warsztat o umiejętność wykorzystania metod kreatywnych. Kolejną kwestią było poszukiwanie kursu, który czułbym, że jest stworzony pod moje potrzeby. Czyli jest prowadzony online – dzięki, czemu program przerabiam we własnym tempie. W każdej chwili mogę zwrócić się o pomoc do prowadzącego. I najważniejsze będzie to doświadczenie praktyczne, stworzone przez praktyka, a nie teoretyka. Wszystkie moje potrzeby, które były priorytetem w poszukiwaniu dobrego szkolenia, zostały zaspokojone właśnie przez tę akademię. Wybór padł na Akademię Moderatora Design Thinking – właśnie dlatego, że jest to program, który kompleksowo realizował moje potrzeby. Do tego wisienką na torcie było stworzenie pełnej koncepcji i poprowadzenie warsztatów kreatywnych na podstawie zdobytej wiedzy i pełnego wsparcia prowadzącego.
– Łukasz Michalski – Coach i Trener Biznesu
Design Thinking – już sama nazwa przyciągnęła moją uwagę, choć nie wiedziałam, co tak naprawdę się pod nią kryje? Projektować i myśleć? Po wstępnym webinarze z Mateuszem Kaliszewskim wiedziałam, że to coś dla mnie. Uwielbiam myśleć, rozkminiać, szukać nowych rozwiązań, argumentów za i przeciw, wchodzić w czyjeś buty, zachowując prostotę i użyteczność. Nie wahałam się ani chwili z decyzją o dołączeniu do Akademii Moderatora Design Thinking Mateusza. Jestem pragmatyczna i kreatywna zarazem. Motywuje mnie, kiedy moja praca przynosi komuś korzyść, dodaje wartość. Lubię mieć poczucie sensu tego, co robię. Moje główne talenty wg Gallupa to empatia, elastyczność, indywidualizacja, zbieranie i uczenie się. Metoda Design Thinking odpowiada moim naturalnym kompetencjom. Właśnie wchodzę na nową ścieżkę kariery – będę doradcą zawodowym i coachem kariery, również młodzieży, w szkole. Chcę, żeby ludzie ze mną pracujący znajdowali rozwiązania dopasowane do swoich preferencji i możliwości, odpowiadające potrzebom, bez ograniczających przekonań. Warsztaty budowane na bazie Design Thinking będą tu niezastąpione!
– Ewa Michałowska
Jeszcze do niedawna design thinking było dla mnie czarną magią. Bardzo się cieszę, że uczyłam się tej metody wraz z Mateuszem w Akademii Moderatora Design Thinking. Lekcje są niezwykle przystępne, wciągające i ustrukturyzowane. Niewątpliwym atutem jest naprawdę bogaty materiał (w tym prezentacje, szablony narzędzi etc.), stworzony i aprobowany przez Mateusza na licznych warsztatach; materiał, który każdy ze słuchaczy Akademii może wykorzystać w celu przeprowadzenia własnych warsztatów czy projektu metodą design thinking. Kurs jest dość obszerny i gruntownie przemyślany: po każdym module znajdują się dodatkowe materiały oraz mapa myśli podsumowująca treść modułu. A zaproponowane zadania domowe pomagają krok po kroku zaplanować swój warsztat. Podoba mi się, że Mateusz jest bardzo inspirujący i otwarty. Zawsze można liczyć na konstruktywny feedback i rady. Dla kursantów wszystkich naborów została stworzona zamknięta facebookowa grupa – przestrzeń wymiany myśli oraz jeszcze jedna szansa na doskonalenie wiedzy z design thinking nawet po ukończeniu kursu. To jest wyjątkowe poczucie – bycie członkiem tej wspólnoty. Co jakiś czas są przeprowadzane sesje Q&A, podczas których każdy może zadać swoje pytania, podzielić się wątpliwościami etc. Bardzo sobie cenię przyjazny klimat tych spotkaniach. Ten kurs był naprawdę strzałem w dziesiątkę. Gorąco polecam!
– Krystyna Nikołajczuk – Docent na Uniwersytecie Lwowskim, Moderatorka Design Thinking
Sukcesy podopiecznych
Prowadziłem inkubację dwóch startupów będąc Managerem Inkubacji:
- W 2021 roku, Waterly uzyskało dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w wysokości 1 000 000 zł.
- Z kolei Hydrum, w 2023 roku, zdobyło 1. miejsce w 3. edycji Programu Grantowego ING, otrzymując grant w wysokości 400 000 zł.
Wykształcenie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Magister nauk ekonomicznych, E-biznes
2016 – 2018
Politechnika Warszawska
Inżynier, Fizyka techniczna, spec. fizyka komputerowa
2011 – 2015
Aktualności
Czytaj moje publikacje w mediach branżowych:
- Design Thinking w HR
- Skuteczna metoda walidacji pomysłów: rozmowa z Mateuszem Kaliszewskim z Allegro – odkryj, jak walidować innowacyjne pomysły
Obserwuj mój profil na LinkedIn – tutaj dzielę się moimi przemyśleniami, doświadczeniami oraz aktualnościami związanych z moją codzienną pracą. Pozostańmy w kontakcie, aby razem odkrywać nowe perspektywy i możliwości w świecie innowacji!
Co możesz teraz zrobić?
Chyba za dużo o sobie napisałem. Przejdźmy do Ciebie.
Jesteś zainteresowany/a design thinking, ale nie do końca wiesz o co chodzi?
👉Czytaj artykuły o design thinking
👉Obejrzyj nagranie webinaru – Co to jest design thinking?
Wiesz co to design thinking, ale nie wiesz jak zdobyć doświadczenie?
👉Kup e-booka o jakże oryginalnym tytule 🙂 Jak zostać moderatorem design thinking? – 14 pomysłów
Wiesz jak zdobyć doświadczenie, ale nie wiesz jak poprowadzić warsztat? Nie masz materiałów?
👉Kup Starter Moderatora Design Thinking
Chcesz nauczyć się moderować i prowadzić własne warsztaty lub projekty z wykorzystaniem metody Design Thinking?
👉Dołącz do Akademii Moderatora Design Thinking
Potrzebujesz jeszcze czegoś innego. Daj mi znać i nie wahaj się ani chwili, żeby do mnie napisać. Kontakt znajdziesz na dole strony.