Mateusz Kaliszewski

O mnie

Cześć! Nazywam się Mateusz Kaliszewski.

Postanowiłem opowiedzieć o sobie w dość nietypowy sposób. Przeprowadziłem krótki wywiad sam ze sobą. Wyobraziłem sobie, że to Ty zadajesz mi pytania, które pozwolą Ci lepiej mnie poznać. Mam nadzieje, że twoja ciekawość będzie zaspokojona i, że trafiłem z pytaniami. Zaczynajmy!

Ty: Czym się zajmujesz i jak możesz mi pomóc?

Mateusz: Zajmuję się metodą design thinking. Jestem pasjonatem tej metody i pomagam innym pasjonatom korzystać z niej w swojej codzienne pracy, prowadzonym biznesie lub projekcie. Wspieram osoby w stawianiu pierwszych moderatorskich kroków. Poprzez merytoryczne materiały, produkty, kursy i indywidualne konsultacje uczę przyszłych moderatorów design thinking jak wycisnąć maksimum wartości z tej metody. Jeżeli więc, chcesz zacząć prowadzić swoje warsztaty lub projekty design thinking to świetnie trafiłeś/aś. Powinniśmy się poznać. 😊 Ponadto, staram się uzupełniać design thinking innymi metodami i narzędziami np. ekonomią behawioralną, teatrem improwizowanym i metodami, o których opowiadam poniżej.

Poza tym, pracuję etatowo w Startup Academy, gdzie prowadzę szkolenia i projekty nie tylko związane z design thinking, ale innymi metodami generowania innowacji i budowania startupów. Uczę osoby z pomysłem na biznes, studentów, pracowników dużych firm metod takich jak Business Model Canvas, Lean Startup, Customer Development.  Opiekuję się także dwoma startupami w procesie inkubacji, czyli weryfikacji ich modelu biznesowego z rynkiem. Robię to w ramach Platformy Startowej Startup Heroes.

ksiązki lean startup

Ty: Jak doszedłeś do tego co umiesz i wiesz? Jakie jest Twoje wykształcenie?

Mateusz: Zajmuję się metodą design thinking. Jestem pasjonatem tej metody i pomagam innym pasjonatom korzystać z niej w swojej codzienne pracy, prowadzonym biznesie lub projekcie. Wspieram osoby w stawianiu pierwszych moderatorskich kroków. Poprzez merytoryczne materiały, produkty, kursy i indywidualne konsultacje uczę przyszłych moderatorów design thinking jak wycisnąć maksimum wartości z tej metody. Jeżeli więc chcesz zacząć prowadzić swoje warsztaty lub projekty design thinking, świetnie trafiłeś/aś. Powinniśmy się poznać. 😊 Ponadto, staram się uzupełniać design thinking innymi metodami i narzędziami np. ekonomią behawioralną, teatrem improwizowanym i metodami, o których opowiadam poniżej.

Poza tym pracuję etatowo w Startup Academy, gdzie prowadzę szkolenia i projekty nie tylko związane z design thinking, ale innymi metodami generowania innowacji i budowania startupów. Uczę osoby z pomysłem na biznes, studentów, pracowników dużych firm metod takich jak Business Model Canvas, Lean Startup, Customer Development. Opiekuję się także dwoma startupami w procesie inkubacji, czyli weryfikacji ich modelu biznesowego z rynkiem. Robię to w ramach Platformy Startowej Startup Heroes.

Ukończyłem także studia magisterskie w Szkole Głównej Handlowej na kierunku E-Biznes.

Ty: Jakie jest Twoje doświadczenie, czyli czy można Ci zaufać?

Mateusz: Poprowadziłem ponad 100 warsztatów i szkoleń design thinking i liczba ta stale rośnie. Obecnie mam:

8
lat doświadczenia w pracy metodą design thinking
2100
uczestników szkoleń
930
godzin poprowadzonych warsztatów i szkoleń design thinking
samsung

Większość warsztatów i szkoleń poprowadziłem w ramach DT Makers, skąd musiałem odejść. Dlatego przedstawiam tylko wybrane referencje, którymi mogę się dzielić i które są wypisane na moje imię i nazwisko.

Referencje Warta
UMCS referencje design thinking poprawione
Siemens referencje design thinking poprawione
Share the care referencje design thinking poprawione
EGO Evaluation referencje design thinking
Blablacar referencje

Prowadziłem warsztaty i szkolenia dla przeróżnych grup, firm i instytucji. Szkoliłem wykładowców akademickich, zespoły inżynierów, a także działy HR. Pracowałem w projektach publicznych z urzędnikami. Spektrum mojego doświadczenia jest bardzo bogate, a moja otwarta postawa i dbałość o uczestników sprawia, że otrzymuję pozytywne referencje. Właśnie tym doświadczeniem i wiedzą dzielę się z osobami rozpoczynającymi przygodę z design thinking.

Jeżeli potrzebujesz, oferuję Ci wysłanie pełnej tabeli poprowadzonych warsztatów szkoleń, zaczynając od pierwszego. Daj mi znać mailowo.

Chcesz osobiście porozmawiać z wybranym klientem? Mogę poprosić o zgodę na przekazanie Tobie jego danych kontaktowych.

Ty: Co Cię wyróżnia?

Mateusz: Wyróżnia mnie:

– interdyscyplinarność – Łącze w sobie kompetencje inżynierskie i techniczne z wiedzą i praktyką biznesową zdobytą na studiach, a przede wszystkim w realizacjach dla klientów. Mnogość branż, firm i działów, z którymi współpracowałem, ułatwia mi poznawanie kolejnych organizacji i podejmowanie dużych wyzwań. Dzięki tym doświadczeniom potrafię odnaleźć się w wielu wyzwaniach organizacji. Łatwo przychodzi mi zrozumienie ich zarówno technicznych, jak i miękkich aspektów. Ponadto, łączę z design thinking pozornie niezwiązane ze sobą metody i narzędzia, jak np.: ekonomia behawioralna, improwizacja teatralna. Możesz korzystać z mojego eksperymentowania.

– świetnie rozumiem perspektywę początkującego moderatora – zawsze przypominam sobie swoje początki, kiedy tworzę coś nowego. Dokładnie w ten sposób powstał Starter Moderatora Design Thinking. Pomyślałem… czego bym potrzebował 8 lat temu, kiedy startowałem? W ten sposób narodził się pomysł na produkt. Kiedy zacząłem go tworzyć, nie miałem żadnej pewności, że zostanie on pozytywnie przyjęty. I tak się stało. Zadziałała empatia do samego siebie sprzed 8 lat, kiedy zaczynałem prowadzić swoje pierwsze warsztaty. Dokładnie wiem, z jakimi bolączkami i stresem możesz się borykać. Ale spokojnie… Poradzimy sobie.

– szczerość – bez ogródek dzielę się swoimi porażkami, nową wiedzą, którą zdobywam i zależy mi przede wszystkim na tym, byś został/a świetnym moderatorem. Nie staram się udawać kogoś, kim nie jestem i nie ukrywam, że najmocniej czuję się w sferze warsztatów i szkoleń.

Ty: Jaki jesteś prywatnie?

Mateusz: W tym miejscu zazwyczaj czyta się o żonie i dzieciach. Nic w tym złego, tyle, że to jeszcze przede mną i Anią, moją ukochaną partnerką.

Od kiedy dostałem w prezencie urodzinowym książkę o tropicielach zbrodniarzy z II Wojny Światowej, interesuję się wszystkim co z nią związane. Obejrzałem chyba wszystkie filmy dokumentalne na temat tego największego konfliktu w dziejach. Zdarzyło mi się nawet zaprojektować ćwiczenie warsztatowe inspirowane symulacjami bitew, które generałowie przeprowadzali na wielkich stołach z figurkami żołnierzy, czołgów i wyrzutni. Oczywiście warsztaty miały jak najbardziej pokojowy charakter.

Ponadto, inspirują mnie samoloty. Uwielbiam latać. W przyszłości, nie ważne jak odległej, chcę uzyskać licencję pilota. W zupełności wystarczy mi licencja na małą, turystyczna awionetkę. Poniżej, jestem przed lotem, w którym miałem okazję trzymać za stery. Było to baaaaaardzo intensywne doświadczenie i trudne zadanie. Głowa paruje bardziej niż na fizyce kwantowej, kiedy trzeba panować zachowaniem maszyny, który porusza się w trzech wymiarach. Polecam każdemu. 😊

Mateusz Kaliszewski samolot

Ty: Co mam teraz zrobić?

Mateusz: A czego potrzebujesz? Możesz skorzystać z tego co obecnie oferuję w zależności od swoich potrzeb:

Jesteś zainteresowany/a design thinking, ale nie do końca wiesz o co chodzi?

Wiesz co to design thinking, ale nie wiesz jak zdobyć doświadczenie?

Wiesz jak zdobyć doświadczenie, ale nie wiesz jak poprowadzić warsztat? Nie masz materiałów?

Potrzebujesz jeszcze czegoś innego. Daj mi znać i nie wahaj się ani chwili, żeby do mnie napisać. Kontakt znajdziesz na dole strony.

Pozdrawiam,
Mateusz Kaliszewski
Trener Moderatorów Design Thinking