...

Jak skutecznie prezentować czym jest design thinking?

To krótki przewodnik i spis rad jeżeli chcesz opowiedzieć o design thinking w swojej organizacji lub swojemu zespołowi. To również przydatne rady jeżeli chcesz kogoś przekonać do nowej metody pracy.

Podejście 1 – klasyczne, nierekomendowane, ale być może jedyne

  1. Zastanów się po co chcesz w ogóle z tej metody skorzystać? Na jakie problemy lub wyzwania design thinking ma odpowiedzieć?
  2. Określ lub dowiedz się z kim będziesz rozmawiał/a i zastanów się jakie potrzeby tej osoby design thinking może zaspokoić lub w jakich wyzwaniach może jej pomóc
  3. Porozmawiaj krótko z tą osoba o poszczególnych wyzwaniach/potrzebach i dowiedz się więcej. Wykaż się empatią 🙂
  4. Opracuj prezentację opisując metodę i sposób w jaki może ona pomóc osobom z którymi rozmawiasz (może to być klasyczna prezentacja w Powerpoint, ale również opowieść, plakat, storyboard).
  5. Pokaż schemat procesu, który najlepiej trafia do Ciebie i opisz go w kontekście potrzeb i wyzwań swojej publiki.
  6. Opowiedz o mindsecie, trzech perspektywach oraz kilku narzędziach.
  7. Pokaż success story ze swojej branży lub z podobnego wyzwania.
  8. Pokaż liczby i badania.
  9. Zadaj skłaniające do refleksji pytania (opcjonalnie, jeżeli czujesz, że mogą zadziałać)., np.:
    • Kiedy ostatnio osobiście rozmawialiśmy z klientami?
    • Czy badamy ich satysfakcję?
    • Czy rzeczywiście generujemy nieszablonowe pomysły?
  10. Zaproponuj swój pomysł na wykorzystanie design thinking w Twojej organizacji/projekcie/zespole.

Podejście 2 – nieszablonowe, ale bardzo mocno rekomendowane

Nie prezentuj i nie przekonuj nikogo do design thinking. Po prostu zacznij działać w obszarze, w którym masz swobodę wyboru sposobu pracy. Przeprowadź wywiady i zaangażuj innych do tego nie mówiąc, że to nowa metoda. Po prostu pracuj nad konkretnym wyzwaniem, problemem, celem tą metodą. Zaproś członków zespołu na sesję kreatywną, w której poprowadzisz sesję  generowania pomysłów, ale również ich prototypowania. Zrób to w myśl zasady, że łatwiej prosić o wybaczenie, niż o pozwolenie.

Dlaczego bardzo mocno to rekomenduję?

  1. Po pierwsze – zaczynasz działać, uczyć się i osiągać efekty. O wiele skuteczniej przekonasz kogoś do design thinking, gdy opowiesz o swoim osobistym doświadczeniu, pokażesz co robiłeś/aś i jakie były tego efekty.
  2. Po drugie – jest to dla Ciebie  mniejszy wysiłek i stres, ponieważ nie musisz nic udowadniać, przekonywać i o nic zabiegać. Inni widząc Twoje działania i efekty jakie osiągasz prawdopodobnie zaczną Cię naśladować lub dołączą do Ciebie.
  3. Po trzecie – nie spalisz metody. Piekło wybrukowane jest tysiącami warsztatów, spotkań na temat design thinking, z których nic nie wynikło 🙂 Nie dokładaj kolejnego kamienia. Design thinking zaczęło już być nazywane buzzwordem, ale to nie z powodu jej etapów, mindsetu lub narzędzi, tylko nieumiejętnego wdrażania.

Powodzenia 🙂

Napisz komentarz

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.